Ocalimy dolinę
DRWINKI

strona główna* z biegiem potoku* ciekawostki*aktualności* linki*misja* kontakt
      Jest piękny, wiosenny dzień. W oddali słychać delikatny szum wody, na niewielkiej plaży opalają się ludzie. Zewsząd rozlega się wesoły śmiech dzieci. Z pobliskich drzew dobiega szczebiot ptaków... Tak przed laty wyglądało otoczenie rzeczki Drwinki, a dziś ...zobacz!       Drwinka przepływa przez południową część Krakowa. Wypływa z terenu położonego na północny-wschód od os. Piaski Nowe, wije się wzdłuż obrzeża Kozłówka, dalej przez Prokocim i mokradła Bieżanowa. W przeszłości pełniła znaczącą rolę, bowiem nad nią usytuowane były wsie. Jedną z nich był Prokocim, gdzie biegł znany szlak na wschód, wzdłuż którego pędzono woły. Wówczas rzeka pełniła funkcję wodopoju a czystą niczym nieskażoną wodę z Drwinki, wykorzystywano w gospodarstwach domowych. Podobnie rzecz się miała z Bieżanowem, wsią, na terenie której znajdowały się trzy pola folwarczne, 22 łany kmiece, cztery karczmy i dwa młyny. Wody Drwinki wykorzystywano w gospodarstwach folwarcznych i domowych (picie, gotowanie, pranie, kąpanie). Bieg rzeki wykorzystywano jako siłę napędową do koła młyńskiego. Także wieś Piaski Wielkie czerpała korzyści z tego potoku. Rozległe doliny Drwinki wykorzystywano jako pastwiska, a dużo później jako miejsce rekreacji. W czystych wodach Drwinki żyło mnóstwo ryb, które były pożywieniem ludności, szczególnie tej ubogiej.
      Nad Drwinką żyje też dzięcioł zielony, który swą nazwę zawdzięcza upierzeniu. Spotyka się tu także sowę uszatą i sowę pójdźkę. Kolejni  mieszkańcy lasku nad Drwinką to pokrzewka, kos, kopciuszek, muchołówka szara, pliszka, gołąb grzywacz, kwiczoł, sikory modra i bogatka. Na tym terenie około 30 gatunków ptaków odbywa swoje lęgi. Ponad wodą, latają ważki, motyle i inne owady.
      Drwinka jest potokiem bardzo zanieczyszczonym, zwłaszcza w początkowym biegu, przez ubojnię i garbarnie w Piaskach Wielkich, a wzdłuż ulicy Facimiech przez właściciela prywatnej działki, który zwozi gruz i ziemię, niszcząc brzegi i rosnące na poboczach drzewa. W dalszej części rzeka niszczona jest również przez mieszkańców, którzy wrzucają do wody zużyty sprzęt i wszelkiego rodzaju odpadki. W znacznej części pełni rolę rowu ściekowego o ponadklasowym zanieczyszczeniu...
/na podstawie artykułu Koła Ekologiczno - Krajoznawczego w Gimnazjum nr 31 w Krakowie/
autor strony:[email protected]